Літопис

Школа українознавства  “Нова хвилька”у Брукліні, Нью Йорк розпочинає свій 8–ий навчальний рік

У 2016 році, вперше у Брукліні, під патронатом Всеамериканської громадської організації «Нова Українська Хвиля» розпочала свою історію школа українознавства “Нова хвилька”. Батьки записали тоді до нашої школи  близько 60 дітей.

Десять із тих перших учнів успішно склали іспити у 2019, 2020 отримали сартифікати про закінчення українознавчих студій. А на 2023-2024 навчальний рік до школи “Нова хвилька” зареєструвалося по 300 учнів. Близько третини з них – це новоприбулі, біженці з України, які вимушено покинули Батьківщину через війну Росії, яка віроломно напала на нашу країну.

.

Серед учительського колективу, який обʼєднує 35 кваліфікованих педагогів та помічників також третина вчителів, які прибули до Америки нещодавно. Всі разом пройшли семінарійні заняття, зорганізовані дирекцією школи наприкінці минулого і на початку цього навчального року, та, як належить у дружньому колективі, продовжують обмінюватись досвідом.

У команді новоствореної школи працювали Др. Лариса Заник, яка була заступником директора протягом семи років,  Ольга Обертос, яка шість років навчала учнів музики і співу, Лідія  Кондратюк вчителька початкових класів, яка повернулася у 2018 році у рідне Запоріжжя. Трішки згодом до нас долучилися Уляна Завалій і Леся Кисилюк, Тетяна Мхітаріані як вихователі у Світличці. Уляна Завалій тепер очолює школу у Бамбруку, Працює у цій школі і Леся Кисилюк.  А з тих початківців продовжують навчати бруклінськіх учнів та діляться досвідом з новими вчителями Ірина Коломієць, Світлана Дубницька, Галина Скаржинська, Ірина Мицак, Юлія Соловйова, Зоряна Матійчик, Ольга Гриник, яка тепер є заступником директора школи з навчальних програм. А Леся Злупко –заступником директора з організаційних питань.За час існування школи мало не кожного року нам доводилось бути в пошуках нового приміщення. Спочатку – це була римо-католицька церква святого Брендона на вулиці О, потім єврейський центр на Брайтоні. У минулому навчальному році, коли у школі було понад 200 учнів, навчались уже на двох локаціях. Знову нас виручала наявність катехетичних центрів у римо-католицьких церквах. На цей раз – це була церква св. Фінбера, на BathAvenue.  Наші українські церкви  у місцях, де проживає тепер найбільше українців Брукліна не мають власних приміщень. Вони діють, як місійні.

Новий навчальний рік 2023-2024 школа українознавства “Нова хвилька” розпочинає у щоденній американській школі I.S. 228 David. A. Boody School, що знаходиться за адресою 228 Ave S, Brooklyn, NY 11223. Маємо до наших послуг великі просторі класи з інтерактивними дошками та іншим технічним забезпеченням. А також гарною можливістю проводити ігрові заняття у спортивному залі. При школі розпочав свою діяльність ПЛАСТ для новацтва та юнацтва.

Розвитку школи сприяє тісна співпраця батьків, вчителів та громади. Два роки поспіль ми закінчуємо навчальний рік великим багатолюдним фестивальним дійством на Брайтоні на площі римо-католицької церкви Ангела Охоронця, де парохом є священник з України, о. Сергій Емануель. Всього ж таких українських фестивалів зорганізованих ВГО “Нова Українська Хвиля” та школою українознавства “Нова Хвилька” на Брайтоні уже три на нашому рахунку. І ми бачимо, як це змінює атмосферу у цьому районі, де все ширшого вжитку набуває українська мова.

Рада школи, яку у минулому році очолювала Анна Шпук, мама нашої учениці, у співпраці з членкинею цієї Ради, громадською активісткою Анжелою Кравченко налагодили співпрацю з місцевими політиками – депутатами до Ради міста Нью Йорк Арі Каганом , Інною Верніковою та депутатом до штату Нью Йорк від Бруклінського округу #47 Вільямом Колтуном, які  виділили на підтримку школи цьогоріч $24,000. Вони є частими гостями у нашій школі, окрім п. Інни, яка є родом з Чернівець, але спілкується з нами тільки заочно.

Два роки поспіль маємо літні програми для українських школярів. У минулому році понад 140 дітей, більшість яких біженці з України, були під нашою опікою у таборі при церкві Ангела Охоронця в районі Брайтона, де ми орендували приміщення. Цього літа, що минає, офіційно зареєстрований табір від школи діяв на Статен Айленді при нашій українській католицькій церкві Пресвятої Трійці, і ми щиро  вдячні пароху о. Василю Годенчуку та церковній управі за тісну співпрацю.

Географія походження наших учнів сьогодні – це всі регіони України Півдня і Півночі, Заходу і Сходу, включно з Кримом. Рівень знання та розуміння української мови серед наших учнів  – дуже різний. Є діти народжені тут і діти, які недавно з України. Є діти із змішаних родин, де мало розмовляють українською і з родин, які  вдома спілкуються виключно рідною українською мовою. Це виклик для школи, для вчителів, зважаючи ще й на те, що сучасних підручників для молодших школярів у діаспорі просто не існує. Є чудова розробка для Передшкілля та для 2–ого класу д–ра Христини Піхманець, заступниці директора школи “Самопоміч” на Мангеттені, НЙ, які ми замовляємо уже  четвертий рік поспіль і наші учні із задоволенням користуються ними. Але якби приготування таких підручників робилось не самотужки, а на рівні Шкільної Ради, можливо, ми б не мали такої прогалини, як зараз поміж 2–им і 5-им класом, коли кожна школа в пошуках своїх навчальних матеріалів. Наші попередники 50–ть років тому зробили неймовірний вклад у розвиток шкільництва в діаспорі та залишили нам великий спадок. Але час не стоїть на місці. Навчальні матеріали потребують оновлення і осучаснення. І це одне із дуже важливих завдань, яке необхідно вирішувати, щоб забезпечити системний підхід у навчальному процесі, мета якого –  якість українознавчої освіти в діаспорі.

Мирослава Роздольська,

Директор школи українознавства Нова Хвилька

Бруклін, Нью Йорк

«Нова Хвилька» – школа – світличка у Брукліні, НЙ

Понад шістесять діток стали учнями суботньої новоствореної школи світлички, «Нова Хвилька» що гостинно відкрила свої двері на 13 Е вулиці поміж Авеню О і П у Брукліні.

Найбільше школяриків батьки записали у початкові класи та до світлички. Чимало з них, особливо ті, що від 3-ох до 8-ми років, народились вже тут, в Америці, та досить добре розмовляють українською і з цікавістю почали навчатись читати, писати, збагачувати запас слів на уроках розвитку мовлення. Найменші – пізнають красу і багатство слова в ігровий формі, мають заняття з музики, хореографії, малюють, ліплять, констроюють.

Українська громада у Брукліні зростає з кожним роком. На жаль, багато батьків віддають своїх дітей у щоденні російськомовні дитячі садочки, яких тут дуже багато, українських дошкільних закладів тут зовсім не було. «Нова Хвилька» – перша ластівка на цьому не сіяному полі. Тож, чимало українських родин з радістю сприйняли відкриття нашої суботньої школи-світлички і допомагають у її розвитку.

Засновником школи є Всеамериканське громадське обєднання «Нова Українська Хвиля». З перших днів ми є в системі українського шкільництва, що при Українському Конгресовому Комитеті Америки. Старші учні, окрім мови вивчають українську літературу, історію, географію та культуру України. З дітьми працюють досвідчені педагоги. До послуг маємо добре обладнані класні кімнати, які надає в оренду адміністрація католицької церкви св. Брендона. Тут діє також місійна парафія Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ.

Ще на всі класи заповнені, тож запрошуємо батьків: приходьте, записуйте своїх дітей. Разом збережемо їх для свого роду і народу.

Мирослава Роздольська,

Директор школи